Komunikat z dnia 30.03.2018 r.
W imieniu aktywu Stowarzyszenia, z dużą satysfakcją informujemy, że udało się nam nawiązać kontakt z Panem Profesorem Andrzejem Targowskim.
Pan Profesor Andrzej Targowski jest jednym z pionierów informatyki w Polsce, a w szczególności głównym twórcą opracowanej w początkach lat 70-tych koncepcji PESEL, która bez większych zmian konsekwentnie realizowana jest do dnia dzisiejszego.
Zachęcamy do zapoznania się z działalnością i dokonaniami Pana Profesora np. w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Targowski.
Pan Profesor pomimo tego, iż od wielu lat przebywa na emigracji w Stanach Zjednoczonych, nadal aktywnie interesuje się sprawami informatyki w Polsce i opiniuje powstające opracowania.
W liście, który otrzymaliśmy, Pan Profesor wyraża oburzenie z powodu zastosowania represyjnej ustawy zaopatrzeniowej w stosunku do funkcjonariuszy PESELa, pisząc:
„Jestem wstrząśnięty zmniejszeniem emerytury b. pracownikom PESEL, którzy rozwinęli elektroniczny system ewidencji ludności w Polsce, który był praktycznie trzecim takim systemem w Europie. Nota bene, który nie tylko dobrze działa już kilkadziesiąt lat, ale prace podjęto nad nim blisko pół wieku temu, kiedy informatyka tak w Polsce jak i w świecie była jeszcze w „powijakach.”.
Natomiast oceniając objęcie funkcjonariuszy PESEL restrykcjami ustawy zaopatrzeniowej, Pan Profesor pisze między innymi:.
- PESEL nie służył celom wzmocnienia totalitarnego reżimu w PRL poza zracjonalizowaniem biurokracji administracji publicznej na styku obywatel urząd. To samo ma na celu w III RP, a bez którego to systemu Polska nie mogłaby marzyć, aby być państwem nowoczesnym w 21 wieku. Takim systemem dysponują wszystkie państwa demokracji zachodniej, które wdrożyły ten system nie dla celu wzmocnienia totalitaryzmu a w celu usprawnienia biurokracji publicznej administracji we współpracy z obywatelem.
- PESEL był wzorowany na systemach – belgijskim i amerykańskim Social Security. Ten ostatni został wprowadzony przez prezydenta F.D. Roosevelta, demokratę w 1935 r. w celu stosowania państwowych emerytur dla ludzi, którzy byli ofiarami Wielkiego Kryzysu z lat 1929-41. Zatem nie miał nic wspólnego z totalitaryzmem.
- Między (występującym pod różnymi nazwami) Rządowym Centrum Informatycznym PESEL (RCI PESEL) a innymi wewnętrznymi systemami resortu nie było żadnej informatycznej i merytorycznej współpracy, o czym świadczy m.in. fakt, że realizowano je na komputerach które były niekompatybilne, np. Honeywell-BULL (Biuro C) vs. Siemens 4004 (PESEL). Ponadto szefowie tych placówek byli w ostrym konflikcie personalnym, co uniemożliwiało jakąkolwiek merytoryczną współpracę.
- Nie jest moralnym i etycznym rozległe wykorzystywanie systemu PESEL w systemie państwowości III RP i równoczesne karanie twórców tego systemu.
W uznaniu zasług dla rozwoju informatyki w Polsce, a w szczególności systemu PESEL, jakie przyniosła działalność Pana Profesora Andrzeja Targowskiego zaproponowaliśmy Mu honorowe członkostwo naszego Stowarzyszenia z tytułem Honorowego Prezesa. W związku z tym przygotowujemy zmianę Regulaminu Stowarzyszenia, która umożliwi przyznanie Panu Profesorowi takiej godności.